Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

MEN / Do marca 2018 r. przygotowane zostaną przepisy uelastyczniające szkoły branżowe

Data publikacji: 2017-09-19, Data modyfikacji: 2017-09-19
A A AWydrukDrukuj  
 
MEN / Do marca 2018 r. przygotowane zostaną przepisy uelastyczniające szkoły branżowe

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała, że do marca 2018 r. przygotowane zostaną przepisy, które mają uelastycznić szkoły branżowe. Resort planuje spotkania z powiatami w sprawie zmian działania tego typu placówek.

"Przed nami ostatnie rozmowy, na temat ostatecznego kształtu szkoły branżowej. W marcu 2018 r. będziemy chcieli przedstawić zmiany przepisów, tak żeby szkoła branżowa stała się bezwzględnie elastyczna. Praktyki, warsztaty mają być bezwzględnie u pracodawców" – powiedziała minister w Jasionce (Podkarpackie), gdzie uczestniczyła w konferencji "Kształcenie zawodowe w kontekście Industry 4.0". Konferencję zorganizowano w ramach Festiwalu Nauki.

Minister przypomniała, że szkoły branżowe działają od 4 września br. Dodała, że w życie weszły także przepisy, które umożliwiają przedsiębiorcom zakładanie szkół tego typu. "Wiemy, że to konkurencja dla powiatów, dlatego chcemy od następnego miesiąca spotykać się z poszczególnymi powiatami, żeby one były z nami w rewolucji 4.0, żeby razem zmieniały branżowe szkoły" – powiedziała minister edukacji.

Zalewska zaznaczyła również, że pracodawca ma być egzaminatorem i ma przygotowywać podstawy programowe.

"Pracodawcy mają też współfinansować szkolnictwo zawodowe. Są oni do tego gotowi. Już uczestniczą w projektach, w ramach których będziemy określać, ile kosztuje poszczególna grupa zawodowa i kształcenie w tych grupach. Pracodawcy wiedzą, że bez MEN i szkoły nie są w stanie rywalizować w rewolucji przemysłowej 4.0" – stwierdziła Zalewska.

Szefowa resortu edukacji podkreśliła, że MEN "widzi" rewolucję przemysłową 4.0 i tak przygotowuje różne rodzaje szkół, aby kształciły one młodych ludzi w taki sposób, by uczestniczyli w tej rewolucji.

"Tak organizujemy spotkania i przepisy, aby to wszystko zauważyć, aby przede wszystkim razem z nauczycielami, którzy potrzebują nieustającego doskonalenia zawodowego, żeby razem z nimi przeprowadzić i przygotować dzieci do życia we współczesnym świecie" – powiedziała.

Zgodnie z reformą edukacji dotychczasowy system, który składał się z 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, 3-letniej szkoły zawodowej i szkół policealnych, będzie stopniowo przekształcany. Docelowo będzie obejmować: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum, 3-letnią szkołę branżową I stopnia, 2-letnią szkołę branżową II stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy i szkołę policealną; gimnazja będą zlikwidowane.
Codzienny Serwis Informacyjny PAP, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP, Autor zdjęć: MEN
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat alekasndrowski - z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim, położony na terenie Niziny Inowrocławkiej, Kotliny Toruńskiej i Niziny Ciechocińskiej, na szlaku komunikacyjnym Gdańsk-Gorzyczki (autostrada A1) i Gdańsk- Częstochowa (DK91).

    W skład powiatu wchodza gminy: Aleksandrów Kujawski, Ciechocicnek (z cenionym w całym kraju uzdrowiskiem), Nieszawa, Bądkowo, Koncek, Raciążęk, Waganiec, Zakrzewo.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola