Belka
Niedziela, 9 Grudnia 2018   imieniny: Aneta, Leokadia, Wiesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

e-ZLA od 1 lipca

Data publikacji: 2018-01-15, Data modyfikacji: 2018-01-12
A A AWydrukDrukuj  
 
e-ZLA od 1 lipca

Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać od 1 stycznia 2016 roku. Do końca listopada 2017 r. lekarze wystawili ponad 1,5 mln e-ZLA. Od 1 lipca 2018 r. znikną już papierowe zwolnienia lekarskie, a lekarz będzie mógł wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) lekarz może wystawiać na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) albo w aplikacji, której używa w swoim gabinecie – jeśli ma ona taką funkcję. Do tej pory e-ZLA można było podpisywać przy pomocy profilu zaufanego ePUAP lub płatnego podpisu kwalifikowanego wystawianego przez pięć centr certyfikacyjnych. Od 1 grudnia ZUS stworzył nowe, bezpłatne narzędzie do autoryzacji zwolnień lekarskich.

Nowy podpis elektroniczny dla lekarzy


Darmowy certyfikat umożliwiający podpisywanie elektronicznych zwolnień lekarskich wystawiany jest na wniosek lekarza na okres 5 lat. Niezbędnym do jego uzyskania jest zarejestrowany profil lekarza na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Zakład wystawia certyfikat w ciągu kilku minut od złożenia wniosku, o czym zainteresowana osoba jest informowana mailem lub smsem. Certyfikat należy zapisać na komputerze, na którym wystawiane są e-ZLA lub w pamięci nośnika zewnętrznego.

E-ZLA to wiele korzyści i ułatwień


Wystawienie e-ZLA trwa krócej niż wypisanie papierowego zwolnienia. Większość danych potrzebnych do wypełnienia e-ZLA jest automatycznie pobierana z systemu albo wybierana z listy. W systemie lekarz ma dostęp do danych swojego pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz członków rodziny. Wystarczy, że wpisze numer PESEL pacjenta, a pozostałe dane identyfikacyjne zapiszą się w e-ZLA automatycznie. Lekarz może wystawiać e-ZLA również na tablecie lub smartfonie, np. podczas wizyty domowej. Dzięki e-ZLA lekarz może w systemie przeglądać wcześniejsze zwolnienia swoich pacjentów. Może sprawdzić, kto je wystawiał, na jaki okres i z powodu, jakich schorzeń. Lekarz ma również dostęp do zwolnień wydanych w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS. E-ZLA wystawione przez lekarza automatycznie trafia do systemu ZUS i na profil PUE płatnika. Nie będzie wymagany od pacjenta termin 7 dni na dostarczenie zwolnienia. Nie będą go też dotyczyły ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu.

Krystyna Michałek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Źródło artykułu: zus, Autor zdjęć: zus
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat alekasndrowski - z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim, położony na terenie Niziny Inowrocławkiej, Kotliny Toruńskiej i Niziny Ciechocińskiej, na szlaku komunikacyjnym Gdańsk-Gorzyczki (autostrada A1) i Gdańsk- Częstochowa (DK91).

  W skład powiatu wchodza gminy: Aleksandrów Kujawski, Ciechocicnek (z cenionym w całym kraju uzdrowiskiem), Nieszawa, Bądkowo, Koncek, Raciążęk, Waganiec, Zakrzewo.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola