Belka
Niedziela, 9 Grudnia 2018   imieniny: Aneta, Leokadia, Wiesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Co dalej z gimnazjami?

Data publikacji: 2017-06-10, Data modyfikacji: 2017-06-10
A A AWydrukDrukuj  
 
Co dalej z gimnazjami?

Do minister edukacji narodowej wpłynęła interpelacja poseł Joanny Muchy w sprawie wygaszania gimnazjów. Parlamentarzystka zwróciła się z pytaniem m.in. o to, ile szkół działających obecnie jako gimnazja zostanie wygaszonych całkowicie w poszczególnych województwach.

Trudno w chwili obecnej oszacować liczbę szkół, które powstaną z przekształcenia gimnazjów, liczbę gimnazjów, które zostaną włączone do szkół innego typu, a tym samym liczbę placówek, które zakończą działalność 31 sierpnia 2019 r. – poinformowała Marzenna Drab, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

„W wypowiedziach medialnych zapowiadała Pani, że w związku z reformą edukacji i wygaszaniem gimnazjum nie będą zamykane szkoły” – zaznaczyła poseł Mucha. 

Dodała, że Kuratorium Oświaty w Lublinie wydało oficjalny komunikat dotyczący tzw. wygaszania szkół, w którym wskazało, że na 395 publicznych gimnazjów w województwie (bez specjalnych) 86 zostanie wygaszonych, 285 będzie włączonych do szkół podstawowych, 21 przekształconych w szkoły podstawowe, a trzy - w licea ogólnokształcące. 

Jak zaznaczyła Marzenna Drab, podsekretarz stanu w MEN liczby te są trudne do oszacowania „ze względu na to, że rozpoczęcie działalności szkoły powstałej z przekształcenia gimnazjum może nastąpić 1 września 2017 r., 1 września 2018 r. lub 1 września 2019 r”. 

„Dodatkowo uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego mogą zgodnie z ustawowymi regulacjami podlegać zmianom (także w zakresie dotyczącym gimnazjów)” – zaznaczyła Drab.

Wiceminister podkreśliła, że oszacowanie zmniejszenia się od 1 września 2017 r. liczby gimnazjów oraz zmiany liczby szkół pozostałych typów będzie możliwe po przekazaniu we wrześniu br., przez samorządy informacji za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

Jak wynika z danych Systemu Informacji Oświatowej, w Polsce funkcjonuje 7 630 gimnazjów. W liczbie tej zawierają się zarówno niepubliczne jak i publiczne gimnazja dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych.

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat alekasndrowski - z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim, położony na terenie Niziny Inowrocławkiej, Kotliny Toruńskiej i Niziny Ciechocińskiej, na szlaku komunikacyjnym Gdańsk-Gorzyczki (autostrada A1) i Gdańsk- Częstochowa (DK91).

  W skład powiatu wchodza gminy: Aleksandrów Kujawski, Ciechocicnek (z cenionym w całym kraju uzdrowiskiem), Nieszawa, Bądkowo, Koncek, Raciążęk, Waganiec, Zakrzewo.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola