Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

ZUS rozpoczął wysyłkę blisko 19 mln listów

Data publikacji: 2018-07-03, Data modyfikacji: 2018-07-04
A A AWydrukDrukuj  
 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął coroczną akcję rozsyłania Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS (IOSKU). Wystarczy, że chociaż raz na nasze konto została odprowadzona składka emerytalna, by znaleźć się w gronie odbiorców IOSKU. Tak jak w roku ubiegłym do osób, które mają swoje indywidualne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS informacja nie jest wysyłana w formie papierowej. Użytkownicy PUE dostęp do tych informacji mają w każdej chwili po zalogowaniu się na swoim koncie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął akcję wysyłania Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego. W tym roku list trafi do ponad 19 milionów ubezpieczonych, w tym
w województwie kujawsko-pomorskim szacuje się, że do ok. 1 mln – informuje Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU) to przede wszystkim szczegółowe dane
o naszym koncie emerytalnym na 31 grudnia 2017 r. Zakład przygotowuje ją dla każdej osoby, która
ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w ZUS. Dokument przedstawia sumę zwaloryzowanych składek (za rok 2017 jeszcze niezwaloryzowane) oraz kwotę kapitału początkowego. Wskazuje też, ile składek ubezpieczony zgromadził na dziedziczonym subkoncie
w ZUS i jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli ktoś jest członkiem OFE). Informacja zawiera również zestawienie składek emerytalnych z poszczególnych miesięcy 2017 r. W dokumencie jest również informacja o tym, jakie świadczenia przysługują z ZUS osobom opłacającym składki na ubezpieczenia społeczne

Osoby, które mają, co najmniej 35 lat, dostaną także wyliczenia tak zwanej hipotetycznej emerytury.
Z otrzymanej informacji dowiedzą się o jej wysokości w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowali tylko bazowali na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowali
i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają ponadto w emeryturze także składki z subkonta w ZUS.

Warto zaznaczyć, że prognozowane wyliczenia mają charakter orientacyjny i nie uwzględniają takich zmiennych jak wzrost zarobków, które następują wraz z rozwojem kariery zawodowej. Ostatecznie to od każdego ubezpieczonego zależy, jaki będzie efekt jego aktywności zawodowej.

Listy trafią do klientów ZUS najpóźniej do końca sierpnia, ale bieżący stan konta emerytalnego można także śledzić w internecie, po zarejestrowaniu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki IOSKU klienci mogą na bieżąco monitorować prawidłowość opłacania składek przez płatników - miesiąc po miesiącu.

Krystyna Michałek , Źródło artykułu: Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat alekasndrowski - z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim, położony na terenie Niziny Inowrocławkiej, Kotliny Toruńskiej i Niziny Ciechocińskiej, na szlaku komunikacyjnym Gdańsk-Gorzyczki (autostrada A1) i Gdańsk- Częstochowa (DK91).

  W skład powiatu wchodza gminy: Aleksandrów Kujawski, Ciechocicnek (z cenionym w całym kraju uzdrowiskiem), Nieszawa, Bądkowo, Koncek, Raciążęk, Waganiec, Zakrzewo.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola