Belka
Niedziela, 9 Grudnia 2018   imieniny: Aneta, Leokadia, Wiesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Unijne emerytury i renty – już przyznajemy w naszym oddziale

Data publikacji: 2018-07-03, Data modyfikacji: 2018-07-10
A A AWydrukDrukuj  
 

W oddziałach ZUS w: Bydgoszczy, Toruniu, Lublinie i Wałbrzychu uruchomiliśmy wydziały realizacji umów międzynarodowych. Rozpatrujemy w nich unijne sprawy o emerytury i renty naszych klientów.

Wydziały realizacji umów międzynarodowych (tzw. komórki RUM) ustalają emerytury i renty międzynarodowe dla osób, które pracowały w Polsce i za granicą. Obecnie wydziały te funkcjonują w 9 Oddziałach ZUS: w Elblągu, Gdańsku, I Oddziale w Łodzi, Nowym Sączu, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie, Tarnowie, I Oddziale w Warszawie. Są to centra eksperckie z pracownikami o wysokiej znajomości przepisów krajowych oraz rozporządzeń unijnych i umów międzynarodowych.

Od kilku lat do ZUS wpływa coraz więcej wniosków o emerytury i reny od osób, które pracowały w Polsce i za granicą. Potwierdzają to dane statystyczne. Wpływ wniosków o przyznanie emerytury, czy renty na podstawie umów międzynarodowych wzrósł w I kwartale 2018 roku o 34,3% w stosunku do I kwartału 2017 roku oraz aż o 67,7% w stosunku do I kwartału 2016 roku.

Stały wzrost liczby międzynarodowych wniosków emerytalno-rentowych wymusił nie tylko rozbudowę istniejących już komórek RUM, ale także tworzenie nowych. Dlatego od 1 lipca w oddziałach ZUS w: Bydgoszczy, Toruniu, Lublinie i Wałbrzychu uruchomiliśmy wydziały realizacji umów międzynarodowych. Zadania powierzone nowym komórkom obejmą rozpatrywanie części wniosków „unijnych” wpływających do obecnych komórek RUM, które nie mogą udźwignąć ciężaru zwiększającej się co roku liczby wniosków. W naszym regionie wnioskami o świadczenia unijne będzie zajmować się 45 osób (w Bydgoszczy –20, w Toruniu – 25 ).

Komórka RUM w Bydgoszczy będzie realizowała wnioski:
• osób mieszkających we Włoszech, w Austrii albo w Szwajcarii,
• osób, które posiadają okresy ubezpieczenia w państwach członkowskich UE/EFTA,
w tym ostatnio przebyte we Włoszech, w Austrii albo w Szwajcarii.

Komórka RUM w Toruniu będzie realizowała wnioski w Inspektoracie ZUS w Grudziądzu:
• osób mieszkających w Danii lub Szwecji,
• osób, które posiadają okresy ubezpieczenia w państwach członkowskich UE/EFTA,
w tym ostatnio przebyte w Danii lub Szwecji.

Krystyna Michałek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   




  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat alekasndrowski - z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim, położony na terenie Niziny Inowrocławkiej, Kotliny Toruńskiej i Niziny Ciechocińskiej, na szlaku komunikacyjnym Gdańsk-Gorzyczki (autostrada A1) i Gdańsk- Częstochowa (DK91).

  W skład powiatu wchodza gminy: Aleksandrów Kujawski, Ciechocicnek (z cenionym w całym kraju uzdrowiskiem), Nieszawa, Bądkowo, Koncek, Raciążęk, Waganiec, Zakrzewo.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola