Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Pierwsze e-składki już w ZUS

Data publikacji: 2018-01-03, Data modyfikacji: 2018-01-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Pierwsze e-składki już w ZUS

Od 1 stycznia 2018 r. wystarczy jeden przelew, aby opłacić składki na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Pierwsze kilkadziesiąt tysięcy wpłat, które wpłynęły na indywidualne rachunki, zostały już rozliczone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wkrótce na salach obsługi klientów ZUS pojawią się specjalni doradcy płatników składek.

Dziś każdy płatnik ma do dyspozycji swój indywidualny numer rachunku składkowego, na który wpłaca składki globalnie, bez podziału na poszczególne fundusze. Przelewy nie muszą być, tak jak to się działo dotychczas, dodatkowo opisywane identyfikatorem płatnika (np. NIP) oraz wskazaniem, za który miesiąc jest opłata. Indywidualny numer rachunku składkowego pozwala zidentyfikować każdy przelew. ZUS zaś każdy taki przelew zaksięguje na poszczególne fundusze: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Zdrowia, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz FEP.

Pierwsze wpłaty na indywidualne numery rachunków składkowych wpłynęły już 2 stycznia, co ważne, wszystkie wpłaty zostały przez ZUS zaksięgowane. - W województwie kujawsko-pomorskim 1671 płatników dokonało wpłat na swoje indywidualne numery rachunków składkowych, w całym kraju 34 010 – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. Największa kumulacja płatności będzie miała miejsce około 15 stycznia, który jest terminem płatności składek dla firm zatrudniających pracowników.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina wszystkim klientom, którzy mają zaległości składkowe, by zwrócili uwagę na fakt, iż po wprowadzeniu indywidualnych numerów rachunków składkowych bieżące wpłaty są w pierwszej kolejności księgowane na najstarsze zaległości. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może to oznaczać utratę prawa do zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego. Płatnik może jednak w takiej sytuacji złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. Jeżeli natomiast nie może spłacić zadłużenia jednorazowo powinien skontaktować się z doradcą ds. ulg i umorzeń, dostępnym na sali obsługi klientów bądź telefonicznie.

W związku ze zmianą sposobu płatności składek i możliwymi wątpliwościami klientów Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza na swoich salach obsługi specjalnych doradców płatników składek. Ich rolą będzie wsparcie płatników w ustaleniu sposobu rozliczenia wpłat na ich kontach. Będą dostępni w całym kraju od połowy stycznia.

Krystyna Michałek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Źródło artykułu: zus, Autor zdjęć: zus
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat alekasndrowski - z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim, położony na terenie Niziny Inowrocławkiej, Kotliny Toruńskiej i Niziny Ciechocińskiej, na szlaku komunikacyjnym Gdańsk-Gorzyczki (autostrada A1) i Gdańsk- Częstochowa (DK91).

    W skład powiatu wchodza gminy: Aleksandrów Kujawski, Ciechocicnek (z cenionym w całym kraju uzdrowiskiem), Nieszawa, Bądkowo, Koncek, Raciążęk, Waganiec, Zakrzewo.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola