Belka
Niedziela, 9 Grudnia 2018   imieniny: Aneta, Leokadia, Wiesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Dla stulatka świadczenie honorowe z ZUS

Data publikacji: 2018-07-04, Data modyfikacji: 2018-07-05
A A AWydrukDrukuj  
 

W województwie kujawsko-pomorskim ZUS wypłaca świadczenie honorowe 119 mieszkańcom naszego województwa. W całej Polsce świadczenie otrzymuje prawie 2 tys. osób. Świadczenie honorowe przysługuje każdemu 100-latkowi. Obecnie wysokość świadczenia wynosi 3731,13 zł brutto.

Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat. Jest dożywotnie i wypłacane, co miesiąc w wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Raz przyznaną kwotę – stulatkowie dostają, co miesiąc do końca swojego życia. Od marca przyznaje się je w wysokości 3731,13 zł brutto.

Świadczenie honorowe wypłacane jest z urzędu wraz z dotychczas pobieraną emeryturą lub rentą począwszy od miesiąca, w którym dana osoba kończy 100 lat. Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie mają emerytury lub renty. Im także przysługuje świadczenie, ale muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia.

Natomiast w sytuacji, gdy osoba, która kończy 100 lat, pobiera świadczenie przyznane w drodze wyjątku przez Prezesa Zakładu, świadczenie honorowe przyznawane jest w zamian dotychczas pobieranego świadczenia, z zachowaniem prawa do dodatków oraz ryczałtu energetycznego.

W naszym województwie ZUS wypłaca dodatkową emeryturę 119 osobom w wieku stu i więcej lat. Odział ZUS w Bydgoszczy wypłaca świadczenie honorowe 64 osobom, natomiast Oddział ZUS w Toruniu 55 osobom.

Krystyna Michałek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat alekasndrowski - z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim, położony na terenie Niziny Inowrocławkiej, Kotliny Toruńskiej i Niziny Ciechocińskiej, na szlaku komunikacyjnym Gdańsk-Gorzyczki (autostrada A1) i Gdańsk- Częstochowa (DK91).

  W skład powiatu wchodza gminy: Aleksandrów Kujawski, Ciechocicnek (z cenionym w całym kraju uzdrowiskiem), Nieszawa, Bądkowo, Koncek, Raciążęk, Waganiec, Zakrzewo.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola