Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Aleksandrów Kujawski: Przy "Kozackiej Mogile"

Data publikacji: 2018-06-05, Data modyfikacji: 2018-06-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Aleksandrów Kujawski: Przy

Co roku - od 25 lat - przy Kurhanie w Aleksandrowie Kujawskim spotyka się społeczność polska i ukraińska, by oddać hołd poległym w walce o wolność i niepodległość Polski i Ukrainy. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnów Ukrainy i Polski przez Orkiestrę Wojskową Garnizonu Toruń.

Po odegraniu hymnów głos zabrał gospodarz miasta dr Andrzej Cieśla, który przypominał historię powstania, wpisanego do rejestru zabytków, cmentarza ukraińskich żołnierzy i jego odnowienia w 1993 roku. Początki cmentarza ukraińskich żołnierzy sięgają 1921 roku. Wówczas grupa oficerów zorganizowała w obozie internowanych Ukraińców “Dzień Pamięci” i za zebrane pieniądze uporządkowano cmentarz żołnierski, ogrodzono teren, a na środku usypano kurhan, na którym stanął czarny zaporoski krzyż. Cmentarz poświęcono we wrześniu 1921 roku z udziałem żołnierzy, przedstawicieli miejscowych władz świeckich i duchownych oraz aleksandrowskiego społeczeństwa. W okresie międzywojennym cmentarzem opiekowali się członkowie aleksandrowskiego i toruńskiego oddziału Ukraińskiego Centralnego Komitetu – najliczniejszej organizacji emigracyjnej. “Kozacka Mogiła” stała się swoistym “Grobem Nieznanego Żołnierza” dla ukraińskich emigrantów. Po 1945r. zapomniana i opuszczona nekropolia stopniowo niszczała. Czas zacierał ślady cmentarza w ludzkiej pamięci, a władze milcząco akceptowały taki stan rzeczy. “Kozacka Mogiła” jednak nie umarła.
Z inicjatywy i za sprawą dra Emiliana Wiszki z Torunia, wiosną 1991r. rozpoczęto przygotowania do odbudowy cmentarza. Wśród osób zaangażowanych w realizację tej inicjatywy znaleźli się m.in.: Sławomir Mąkowski – ówczesny komendant powiatowy policji, burmistrz Zdzisław Nasiński i jego zastępca Stanisław Krysiński – późniejszy burmistrz oraz Zbigniew Znamierowski – przewodniczący Rady Miejskiej. Ze strony ukraińskiej inicjatywie patronował Związek Ukraińców w Polsce, Komitet Pamięci Narodowej i Ambasada Ukrainy. Pierwsza uroczystość poświęcona odrestaurowaniu cmentarza odbyła się w dniu 12 czerwca 1993 roku. Ekumeniczne nabożeństwo w intencji pochowanych żołnierzy odprawili wspólnie duchowni prawosławni, katoliccy, grekokatoliccy i protestanccy. Od tego roku przy „Kozackiej Mogile” spotykają się ludzie różnych kultur i języków, wyznawcy różnych religii, ludzie różnych kościołów.
Kolejnym punktem uroczystości była modlitwa ekumeniczna za pochowanych na Kurhanie, którą poprowadzili: ks płk mitrat Mikołaj Hajduczenia - dziekan kujawskopPomorski Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Diecezji Łódzko-Poznańskiej, ks. prof. nadzw. dr hab. Mirosław A. Michalski - Parafia Polskokatolicka p.w. Narodzenia NMPw Toruniu, ks. mjr Mirosław Kuczyński - Prawosławny Ordynariat Wojskowy, ks Jerzy Molin - radca diecezjalny ewangelicko-augsburski Diecezji Pomorsko – Wielkopolskiej, ks. Michał Walukiewicz proboszcz ewangelicko-augsburski w Toruniu, ks. komandor Daniel Popowicz dziekan Marynarki Wojennej ks. proboszcz Leszek Malinowski z Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kujawski, dziekan aleksandrowski.
Podczas uroczystości w podziękowaniu za odbudowę i opiekę nas Kurhanem Radca Minister Wasyl Zwarycz wręczył medale od Ambasadora Ukrainy burmistrzowi dr Andrzejowi Cieśli oraz Stanisławowi Krysińskiemu – byłemu burmistrzowi miasta, Sławomirowi Mąkowskiemu – byłemu komendantowi Powiatowemu Policji, płk ks. mitratowi Mikołajowi Hajduczenia oraz Pawłowi Krzemińskiemu – obecnemu prezesowi firmy BIN.
W tegorocznych uroczystościach udział wzięli m.in. delegacja Ambasady Ukrainy na czele z radcą ministrem Wasylem Zwaryczem oraz attache wojskowym generałem Jurij Pawłowem, Łew Zacharczyszyn – konsul Ukrainy w Gdańsku, Jan Krzysztof Ardanowski – poseł na Sejm RP, Miron Sycz – wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, płk w stanie spoczynku dr Eugeniusz Lala – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Marciniak – sekretarz powiatu aleksandrowskiego oraz prezes Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych, Bogusław Gollus - przewodniczący Rady Miejskiej Aleksandrowa Kuj., Sahaydak Dmytro - Najwyższy Ataman Ukrainy i Diaspory, Hetman Międzynarodowej Organizacji Społecznej ”Kozactwo Zaporoskie”, Marszałek Kozactwa, delegacja Zespołu Szkół im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze oraz Związku Ukraińców w Białym Borze z Włodzimierzem Filem na czele, Związek Ukraińców w Polsce oddział w Gdańsku na czele z Elżbietą Krzemińską, Związku Ukraińców w Polsce oddział w Olsztynie na czele z Stefanem Migusem oraz delegacja Festiwalu „Kalinowe Mosty” na czele z Petrom Midrihanom, dr hab. Zbigniew Karpus - prof. UMK dziekan Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych. Wśród obecnych na uroczystościach znaleźli się także przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Nadleśnictwa Gniewkowo, jednostek organizacyjnych, zakładów pracy, organizacji pozarządowych z terenu Aleksandrowa Kujawskiego.

Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek kwiatów i zniczy. Po spotkaniu uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni przez burmistrza miasta na wspólny poczęstunek. Na terenie zakładu BIN sp. z o.o. oprócz wspólnego poczęstunku zagrała Orkiestra Garnizonu Toruń a burmistrz miasta dr Andrzej Cieśla wspólnie z konsulem Ukrainy Łew Zacharczyszyn wypuścili w niebo balony w kolorach flag Polski i Ukrainy.

Na tegoroczne obchody przygotowano specjalną publikację opisującą historię ukraińskiego cmentarza wojskowego oraz chorągiewki w barwach narodowych Polski i Ukrainy.

Wydział Promocji, Kultury i Sportu UM Aleksandrów Kujawski, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat alekasndrowski - z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim, położony na terenie Niziny Inowrocławkiej, Kotliny Toruńskiej i Niziny Ciechocińskiej, na szlaku komunikacyjnym Gdańsk-Gorzyczki (autostrada A1) i Gdańsk- Częstochowa (DK91).

  W skład powiatu wchodza gminy: Aleksandrów Kujawski, Ciechocicnek (z cenionym w całym kraju uzdrowiskiem), Nieszawa, Bądkowo, Koncek, Raciążęk, Waganiec, Zakrzewo.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola