Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Aleksandrów Kuj.: Zakończenie festiwalu

Data publikacji: 2017-08-23, Data modyfikacji: 2017-08-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Aleksandrów Kuj.: Zakończenie festiwalu

XI edycja Aleksandrowskiego Międzynarodowego Festiwalu „Dwóch Cesarzy” tematycznie nawiązywała do obchodów Roku Edwarda Stachury w Aleksandrowie Kujawskim. Tegoroczny repertuar był niczym podróż przez życie poety.

17.08.2017 aktorowi Markowi Bukowskiemu, recytującemu poezję Stachury towarzyszył Kwartet Smyczkowy Delos. Podczas koncertu „Cztery pory roku z życia Edwarda Stachury” poezja Steda przeplatała się z utworami A. Vivaldiego. Koncert był niewątpliwą gratką nie tylko dla miłośników poezji Stachury, ale także dla fanów Marka Bukowskiego, który w znakomity sposób zinterpretował najbardziej znane utwory poety. Publiczności nie zawiódł także kwartet z udziałem świetnego solowego skrzypka Mariusza Monczaka (Montreal) oraz Dawida Kwiatkowskiego (II skrzypce), Nadii Monczak (altówka), Jana Białkowskiego (wiolonczela) i Roberta Adamczaka (klawesyn). Dzięki mistrzowskiemu wykonaniu utworów Vivaldiego aleksandrowska publiczność zachwyciła się bogactwem detali i niegasnącą świeżością dzieła muzycznego.

18 sierpnia odbył się koncert Starego Dobrego Małżeństwa. Wydarzenie było imprezą towarzyszącą festiwalowi, podczas której odbyła się uroczystość nadania imienia Edwarda Stachury sali kolumnowej aleksandrowskiego dworca. Tablicę pamiątkową z tej okazji odsłonili wspólnie burmistrz dr Andrzej Cieśla, siostra E. Stachury pani Eliana Skórzyńska oraz lider zespołu SDM Krzysztof Myszkowski.

Koncert Starego Dobrego Małżeństwa był najbardziej oczekiwanym wydarzeniem dla miłośników twórczości E. Stachury. Wejściówki na koncert rozeszły się niemal natychmiast. Starsi i młodsi fani wspólnie z zespołem śpiewali najbardziej znane utwory takie jak m.in. „Bieszczadzkie anioły”, „Jest już za późno, nie jest za późno”, „Opadły mgły, wstaje nowy dzień” czy „Nie rozdziobią nas kruki”. Na zakończenie każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z zespołem i otrzymać autograf z dedykacją. Uroczystość odbyła się w 80-tą rocznicę urodzin Edwarda Stachury.

19 sierpnia do sali kolumnowej na koncert „Serenada Filmowa” licznie przybyli miłośnicy dobrej muzyki filmowej. Jarosław Buczkowski (akordeon), Mariusz Monczak (skrzypce), Nadia Monczak (skrzypce), Marcin Chenczke (kontrabas) oraz Dawid Troczewski (instr. klawiszowe) zagrali w lekko jazzowej aranżacji największe dzieła muzyki filmowej. Koncert przeniósł publiczność do świata filmowego, pokazując, że muzyka filmowa to nie tylko uznanie dla kompozytora ale także twórcza kreacja stanowiąca dopełnienie obrazu filmowego. 

Na zakończenie wielki finał z udziałem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Bartosza Żurakowskiego. Podczas koncertu „Amerykańskie podróże Edwarda Stachury” wysłuchać można było pięknego głosu sopranistki Alejandriny Vazquez Ramirez z Meksyku. Edward Stachura znany był nie tylko ze swojej twórczości, ale także z ogromnego zamiłowania do podróży. Podróżował nie tylko po Polsce, odwiedził również m.in. Meksyk, USA, Kanadę, Bliski Wschód, Norwegię, Szwajcarię i Francję. 

Festiwal „Dwóch Cesarzy” na stałe zapisał się w kalendarzu letnich wydarzeń województwa kujawsko-pomorskiego. Od jedenastu lat mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego i okolic uczestniczą w tym największym w naszym mieście wydarzeniu kulturalnym. 

Organizatorami Festiwalu byli: Gmina Miejska Aleksandrów Kujawski oraz Fundacja Lubuska Camerata.

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat alekasndrowski - z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim, położony na terenie Niziny Inowrocławkiej, Kotliny Toruńskiej i Niziny Ciechocińskiej, na szlaku komunikacyjnym Gdańsk-Gorzyczki (autostrada A1) i Gdańsk- Częstochowa (DK91).

  W skład powiatu wchodza gminy: Aleksandrów Kujawski, Ciechocicnek (z cenionym w całym kraju uzdrowiskiem), Nieszawa, Bądkowo, Koncek, Raciążęk, Waganiec, Zakrzewo.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola