Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Aleksandrów Kuj.: II Bieg Przemytnika

Data publikacji: 2017-10-11, Data modyfikacji: 2017-10-11
A A AWydrukDrukuj  
 
Aleksandrów Kuj.: II Bieg Przemytnika

II Bieg Przemytnika w mieście wystartował 7 października. Podobnie jak w roku ubiegłym, bieg miał kontekst historyczny wpisany w realia terenu, który niewiele się zmienił przez miniony czas. Na przełomie XIX i XX wieku rzeka Tążyna dzieliła zabory: rosyjski oraz pruski. Biegacze wcielili się w postaci patriotów, którzy przeprowadzali za granicę uchodźców politycznych oraz przenosili pieniądze ze sprzedaży majątków emigrantów, dostarczali ważne dokumenty i inne cenne przedmioty.

Bieg podzielony był na pięć etapów. Każdy etap wymagał pobrania „przemytu” - przedmiotu o kształcie pałeczki. Przemyty były oznaczone numerem zawodnika, który po dostarczeniu go na koniec etapu pobierał kolejny. Ostatni przemyt trzeba było dostarczyć na metę.

Biuro zawodów - główna kwatera - zlokalizowana w budynku Kolegium Kujawskiego, czynne było już 6 października od godziny 18:00 do 21:00. W tym dniu meldowali się pierwsi ultra i półmaratończycy. W tym roku miłośnicy biegu zjechali nie tylko z całej Polski, ale gościli również zawodnicy z zagranicy. Przemytu nad Tążyną postanowiło spróbować też osiemdziesięciu amerykańskich żołnierzy, stacjonujących na pobliskim poligonie. 

Ultramaraton wystartował o godz. 5:00 sprzed dworca kolejowego na liczącą 78 km trasę. O tytuł najlepszego rywalizowało 19 ochotników z całej Polski.

Półmaraton rozpoczął się o godzinie 12:00, także koło dworca. Tym razem 150 biegaczy zmierzyło się z trasą o długości 21 km. 

Każdy biegacz, zarówno ultramaratończyk, jak i półmaratończyk, otrzymał na mecie pamiątkowy medal. Nagrody swoim kształtem nawiązywały do historii przemytników, którzy nierozerwalnie związani byli z początkami Aleksandrowa Kujawskiego. Tegoroczne medale miały kształt – sylwetkę (kontur) niedźwiedzia/niedźwiedzicy. 

Kształt medalu nawiązywał do tytułu powieści Sergiusza Piaseckiego: Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy. Ta bestsellerowa niegdyś książka (pierwsze wydanie 1937 r.) opowiada o codziennym życiu grupy przemytników na pograniczu polsko-białoruskim. Wielka Niedźwiedzica to nazwa dużego gwiazdozbioru, do którego należy m.in. układ Wielkiego Wozu. Łatwa do odnalezienia na niebie konstelacja gwiazd była więc oczywistym punktem odniesienia i wskazówką w przemytniczych wyprawach. Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy = Przemytnik.

Na głównych zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody w postaci statuetek oraz artykułów gospodarstwa domowego.

Organizatorzy II Biegu Przemytnika: Gmina Miejska Aleksandrów Kujawski, Starostwo Powiatowe w Aleksandrowie Kuj., Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, Nadleśnictwo Gniewkowo, Kolegium Kujawskie Towarzystwa Salezjańskiego, Zespół Szkół nr 2 im. H. Dobrzańskiego „Hubala”.
UM Aleksandrów Kuj., Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat alekasndrowski - z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim, położony na terenie Niziny Inowrocławkiej, Kotliny Toruńskiej i Niziny Ciechocińskiej, na szlaku komunikacyjnym Gdańsk-Gorzyczki (autostrada A1) i Gdańsk- Częstochowa (DK91).

  W skład powiatu wchodza gminy: Aleksandrów Kujawski, Ciechocicnek (z cenionym w całym kraju uzdrowiskiem), Nieszawa, Bądkowo, Koncek, Raciążęk, Waganiec, Zakrzewo.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola