Na rynku gazu już od pewnego czasu można zaobserwować pewien niepokój, któremu towarzyszy wizja prognozowanych podwyżek cen.
Rzeczywiście, mimo zaplanowanego zamrożenia stawek rychłe wzrosty są raczej nieuniknione.
Rozwiązaniem może być zmiana firmy oferującej sprzedaż gazu ziemnego.
Na czym dokładnie polega ten proces? Jak wybrać sprzedawcę gazu?
Nie tylko sprzedaż gazu daje ci możliwość wyboru firmy - również w przypadku sprzedaży energii elektrycznej masz prawo zmienić firmę, z którą podpisałeś umowę. Zasady działania są podobne.
W pierwszej kolejności wyjaśnijmy jednak zasadniczą różnicę pomiędzy sprzedawcą a dystrybutorem gazu.
Sprzedawcą jest firma, której głównym obszarem działalności jest obrót gazem - to ten podmiot, który dostarcza ci rachunki. Poprzez dystrybutorów natomiast rozumie się grupę dostawców gazu, od którego sprzedawca kupuje gaz, by potem prowadzić sprzedaż skierowaną do klientów indywidualnych lub odbiorców biznesowych. To właśnie dystrybutor odpowiedzialny jest za jakość paliwa, regularne dostawy gazu i stan techniczny sieci.
Kiedy decydujesz się więc zmienić sprzedawcę gazu, pamiętaj, że modyfikacja dotyczy wyłącznie podmiotu kupującego paliwo w imieniu klienta końcowego, nie zaś dystrybutora. Ciągłość dostaw i jakość gazu będzie niezmienna, natomiast różnice pojawiają się na gruncie cen i warunków, jakie uwzględnia umowa kompleksowa.
Czym sugerować się, by wybrać najlepszego sprzedawcę gazu dla gospodarstw domowych? Kluczowe zasady są proste i zakładają:
Mogłoby się wydawać, że najważniejsze kryterium to cena za jednostkę gazu ziemnego, jednak to nie do końca prawda. Okazuje się bowiem, że na terenie całego kraju istnieje możliwość skorzystania z pakietów, na przykład łącznej sprzedaży gazu i prądu. Wówczas profity mogą być większe.
Nie tylko cena za paliwo gazowe ma znaczenie. Zanim podpiszesz umowę, dokładnie ją przeczytaj i sprawdź informacje na temat warunków taryfowych, czasu trwania umowy i okresów rozliczeniowych, terminów płatności czy możliwości wypowiedzenia umowy.
Ponadto w pierwszej kolejności warto zapoznać się z propozycjami renomowanych i sprawdzonych na rynku firm. Wystrzegaj się także oszustów, którzy w zasadzie od momentu umożliwienia zmiany sprzedawców gazu czy prądu działają intensywnie.
Powiat alekasndrowski - z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim, położony na terenie Niziny Inowrocławkiej, Kotliny Toruńskiej i Niziny Ciechocińskiej, na szlaku komunikacyjnym Gdańsk-Gorzyczki (autostrada A1) i Gdańsk- Częstochowa (DK91). W skład powiatu wchodza gminy: Aleksandrów Kujawski, Ciechocicnek (z cenionym w całym kraju uzdrowiskiem), Nieszawa, Bądkowo, Koncek, Raciążęk, Waganiec, Zakrzewo. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola